Definiowanie jednostek miary
Pomiary dotyczące składowania i wydawania pozycji magazynowych mogą zależeć od samej pozycji lub od dostawcy. Przewody, na przykład, są zwykle mierzone w metrach. Ciecze można zmierzyć, określając butelki, beczki lub litry. Śruby można mierzyć, określając pudełka lub kilogramy.
Pomiary mogą się różnić w zależności od organizacji. Konieczne może być zamówienie widżetów od sprzedawcy w przypadku opakowań zawierających 24 pozycje (jednostka miary zakupu). Zapasy materiałowe natomiast obejmują widżety dla pojedynczych pozycji (jednostka miary zapasów materiałowych lub przechowywania zapasów).
Dla różnych zakupów i pozycji magazynowych można zdefiniować różne pomiary. Wszystkie transakcje magazynowe w systemie tworzone są w oparciu o jednostki miary zapasów materiałowych (sposób rzeczywistego przechowywania pozycji). Wszystkie ilości odnoszące się do rachunków za materiały również określane są na podstawie jednostek miary zapasów materiałowych.
Podczas zakupu pozycji w jednostkach miary innych niż są przechowywane w magazynie należy je przeliczyć. Jeśli jednostka miary zapasów materiałowych i jednostka miary zakupów są dokładnie takie same, współczynnik konwersji wynosi 1. Jeśli nie są takie same, należy użyć następującej formuły:
J.m. zakupu x współczynnik konwersji = J.m. wydania
(1 zestaw widżetów x 10 = 10 widżetów)
Jeśli kupujący wysyła zgłoszenia dotyczące zapytań ofertowych do dostawców, dostawca może podać cenę na podstawie jednostki miary, która różni się od jednostki miary zakupu (może to dotyczyć na przykład rabatów ilościowych). Jest to jednostka miary ofert i podczas tworzenia zamówienia lub zapotrzebowania może być konieczne zastosowanie współczynnika konwersji pomiędzy jednostką miary oferty a jednostką miary zakupów.
W systemie przestrzegane są zalecenia ISO i system jest dostarczany z wieloma zainstalowanymi jednostkami miary.