Omówienie wyceny zapasów na podstawie czasu (LIFO/FIFO)
Magazyn można skonfigurować i zainicjować, używając metody wyceny według kolejki LIFO i FIFO. LIFO i FIFO to typy cen opartych na czasie. Wycena FIFO wymaga, aby materiały zakupione jako pierwsze zużyć przed użyciem materiałów zakupionych ostatnio. Wycena LIFO wymaga, aby przed użyciem materiałów kupionych jako pierwsze zużyć materiały zakupione ostatnio.
LIFO i FIFO to typy cen magazynowych, które wymagają skonfigurowania poziomu cennika na poziomie magazynu. Poziom cennika jest zdefiniowany przez parametr instalacyjny PRICELEV, który na potrzeby cen na poziomie magazynu należy ustawić na wartość S.
Dla każdego magazynu utworzonego na formatce Magazyny można ustawić metodę wyceny LIFO lub FIFO; jednak dla komponentów należących do magazynu LIFO/FIFO nadal można modyfikować typy cen, posługując się typem ceny innym niż LIFO/FIFO — na przykład ceną średnią, ostatnią ceną lub ceną standardową. Domyślny typ ceny dla magazynu jest określony przez parametr instalacyjny PRICETYP.
Parametr PRICETYP można skonfigurować na formatce Parametry instalacyjne; jednak ten parametr określa tylko domyślny typ ceny, który system automatycznie wyświetla dla pola Typ ceny podczas tworzenia magazynu na formatce Magazyny. W razie potrzeby dla każdego magazynu można zmodyfikować typ ceny.
W przypadku tworzenia magazynu z dowolnym typem ceny za pomocą formatki Komponenty lub formatki Obiekty (dla obiektów zdefiniowanych ze statusem W magazynie) system aktualizuje tabelę R5BINSTOCK, zwiększając ilość, a ponadto tworzy transakcję przyjęcia w tabelach R5TRANSACTIONS i R5TRANSLINES. Transakcje przyjęcia można wyświetlać na formatce Przyjęcia z zamówienia. Ponieważ wszystkie transakcje przyjęcia wymagają określenia dostawcy, system automatycznie wstawia gwiazdkę (*) w polu dostawcy dla przyjęcia, a domyślny opis dla każdej z tych transakcji przyjęcia ma wartość "Zainicjowanie magazynu". Jeśli jako metodę wyceny wybrano LIFO/FIFO, system tworzy również rekord dla wszystkich inicjalizacji magazynu w tabeli R5FIFO, dzięki czemu używa poprawnych cen dla wszystkich przyszłych wydań pozycji magazynowych z magazynów.
W tabeli R5FIFO zapisany jest komponent, cena, ilość, magazyn oraz data transakcji dla każdej transakcji przyjęcia, a także zamówienie i wiersz zamówienia dla wszystkich zapasów LIFO/FIFO przyjętych z zamówienia. Data transakcji wskazuje datę wprowadzenia zapasów do inwentarza, na podstawie której oparte są przyszłe transakcje LIFO/FIFO. W przypadku każdej transakcji, która zwiększa zapasy, system wstawia nowy rekord do tabeli R5FIFO. Dla każdej transakcji, która zmniejsza zapasy, system odszukuje odpowiednie rekordy do zaktualizowania lub usunięcia odpowiednio do daty transakcji. W przypadku cen FIFO system znajduje rekord wprowadzony do zapasów jako pierwszy. W przypadku cen LIFO system znajduje rekord wprowadzony do zapasów jako ostatni.
System ponownie określa ceny materiałów zgodnie z metodą wyceny LIFO/FIFO w miarę występowania transakcji, które dotyczą zapasów. System wyświetla aktualną cenę dla zapasów LIFO/FIFO w polu Wartość zapasu na stronie Magazyn formatki Komponenty. Zapoznaj się z poniższymi scenariuszami, aby uzyskać więcej informacji o tym, jak system określa ceny dla różnych typów transakcji magazynowych w przypadku metod wyceny LIFO/FIFO.
Wycena FIFO została zastosowana w przykładach dla każdego z poniższych scenariuszy. Jeśli używana jest wycena LIFO, system obsługuje taką wycenę LIFO dla każdego przykładu w taki sam sposób; jednak odszukuje rekord wprowadzony jako ostatni do inwentaryzacji, aby obliczyć odpowiednią cenę, zamiast odszukać rekord, który został wprowadzony do inwentarza jako pierwszy.
Scenariusz 1: wydawanie komponentów do zleceń pracy (LIFO/FIFO)
Jeśli komponenty są wydawane z magazynów do zleceń pracy przy użyciu formatki Zlecenia pracy, a jako metoda wyceny używana jest metoda LIFO/FIFO, wówczas system oblicza cenę transakcji wydanych komponentów, korzystając z tabeli R5FIFO, a nie pobiera ceny bazowej z tabeli R5PARTS ani R5STOCK.
Jeśli jako metodę wyceny wybrano FIFO, wówczas system wyszukuje w tabeli R5FIFO najstarszy komponent z najwcześniejszą datą wstawienia i podejmuje próbę zapewnienia żądanej ilości komponentu ze zlecenia pracy. Jeśli ilość pierwszego rekordu jest niewystarczająca do zapewnienia żądanej ilości komponentu ze zlecenia pracy, wówczas system wydaje dostępną ilość z pierwszego rekordu do zlecenia pracy, a następnie odszukuje w tabeli R5FIFO kolejny rekord wprowadzony do inwentarza. System kontynuuje wyszukiwanie i wydawanie komponentów z tabeli R5FIFO, wydając najpierw najstarsze komponenty do momentu zapewnienia żądanej ilości komponentu dla zlecenia pracy.
System rejestruje cenę transakcji wydania LIFO/FIFO do zlecenia pracy, używając ceny odpowiedniego komponentu wprowadzonej do tabeli R5FIFO. Jeśli system używa więcej niż jednego rekordu z tabeli R5FIFO, aby zapewnić ilość wydania, wówczas oblicza cenę wydania, używając średniej ważonej ceny rekordów R5FIFO, które zostały użyte do wykonania wydania. Jednak system wprowadza do tabeli R5ISSUES rekord ceny i ilości oryginalnego wydania, aby zachować zapis ceny oryginalnego wydania komponentu na wypadek, gdyby w przyszłości konieczne było zwrócenie go do magazynu. Zapoznaj się z poniższym przykładem, aby dowiedzieć się, jak system obsługuje wycenę LIFO/FIFO na potrzeby wydawania komponentów do zleceń pracy.
Przykład:
Używaną metodą wyceny jest FIFO. Utworzono zlecenie pracy, które tworzy zapotrzebowanie na 10 filtrów powietrza. Aktualnie w magazynie znajduje się 19 filtrów powietrza z różnymi datami wstawienia i cenami. W momencie wydania tabela R5FIFO zawiera następujące informacje:
Data wstawienia | Ilość w magazynie | Cena |
---|---|---|
1-KWI-2002 | 4 | 7 PLN |
7-MAJ-2002 | 3 | 8 PLN |
10-CZE-2002 | 8 | 16 PLN |
25-CZE-2002 | 4 | 18 PLN |
Kolumna Data wstawienia w powyższej tabeli wskazuje datę przyjęcia zapasów do inwentarza.
Aby zapewnić żądaną ilość filtrów powietrza dla zlecenia pracy, system wyszukuje 4 komponenty wprowadzone do magazynu dnia 1-KWI-2002 po cenie 7 PLN za sztukę, wstawia rekord dotyczący 4 komponentów (po cenie 7 PLN) do tabeli R5ISSUES, a następnie usuwa rekord 4 komponentów (po cenie 7 PLN) z tabeli R5FIFO. System wyszukuje 3 komponenty wprowadzone do magazynu dnia 7-MAJ-2002 po cenie 8 PLN za sztukę, wstawia rekord dotyczący 3 komponentów (po cenie 8 PLN) do tabeli R5ISSUES, a następnie usuwa oryginalny rekord 3 komponentów z tabeli R5FIFO. Następnie system wyszukuje 8 komponentów wprowadzonych do magazynu dnia 10-CZE-2002 z ceną 16 PLN, wprowadza rekord 3 komponentów do tabeli R5ISSUES i aktualizuje ilość rekordu 10-CZE-2002 do wartości 5 w tabeli R5FIFO. Następnie system tworzy wydanie do zlecenia pracy i oblicza cenę transakcji wydania, używając poniższego równania:
[(4 filtry powietrza po 7 PLN szt.) + (3 filtry powietrza po 8 PLN szt.) + (3 filtry powietrza po 16 PLN szt.)] / 10 = 10 PLN
Po zakończeniu wydania do zlecenia pracy tabele R5ISSUES i R5FIFO zawierają następujące informacje:
R5ISSUES | R5FIFO |
---|---|
4 filtry powietrza po 7 PLN szt. | 5 filtrów powietrza po 16 PLN szt. |
3 filtry powietrza po 8 PLN szt. | 4 filtry powietrza po 18 PLN szt. |
3 filtry powietrza po 16 PLN szt. |
Scenariusz 2: przyjęcie komponentów (LIFO/FIFO)
Gdy komponenty są przyjmowane do inwentarza z użyciem LIFO/FIFO jako metody wyceny, po zatwierdzeniu przyjęcia system automatycznie wprowadza do tabeli R5FIFO rekord dotyczący przyjętych komponentów.
W przypadku tworzenia i zatwierdzania przyjęcia za pomocą formatki Przyjęcia z zamówienia system tworzy skojarzenie rekordu zapasu wprowadzonego do tabeli R5FIFO z komponentem w wierszu odpowiedniego zamówienia. Utworzenie powiązania rekordu zapasu z wierszem zamówienia w tabeli R5FIFO powoduje zarejestrowanie ilości komponentu przyjętego po cenie jednostkowej zakupu. Cena jednostkowa zakupu zawiera podatek i/lub dowolne dodatkowe opłaty za komponent, o ile cena komponentu została skonfigurowana w taki sposób, aby zawierała podatek i/lub dodatkowe opłaty.
Scenariusz 3: zwracanie komponentów ze zlecenia pracy do magazynu (LIFO/FIFO)
Gdy komponenty są zwracane ze zleceń pracy do magazynów przy użyciu formatki Zlecenia pracy, a metodą wyceny jest LIFO/FIFO, wówczas system podejmuje próbę odszukania równoważnego wydania w tabeli R5ISSUES dla tego samego magazynu i komponentu, z którego wykonany zostanie zwrot. Ponadto system próbuje znaleźć to samo zlecenie pracy i tę samą czynność albo obiekt lub projekt, do którego komponent został pierwotnie wydany. Jeśli istnieje równoważne wydanie w tabeli R5ISSUES, system używa ceny wydania jako ceny zwrotu. Jeśli równoważne wydanie nie spełnia całego zwrotu, system zwraca pozostałą ilość komponentu, używając bieżącej ceny średniej.
W miarę jak system znajduje wydania w celu spełnienia zwrotu, usuwa użyte wydania z tabeli R5ISSUES i wstawia rekord do tabeli R5FIFO, używając daty i godziny pierwotnego wydania, które są zapisane w rekordzie w tabeli R5ISSUES. Jeśli system nie może spełnić ilości zwrotu używając rekordów z tabeli R5ISSUES, wstawia nowy rekord do tabeli R5FIFO, używając bieżącej daty i godziny systemowej jako terminu transakcji. Jeśli system znajdzie wydania do pokrycia ilości zwrotu, wówczas usunie je z tabeli R5ISSUES lub zmniejszy ilość wydań użytych do zwrotu.
System obliczy cenę transakcji zwrotu LIFO/FIFO ze zlecenia pracy, obiektu lub projektu do magazynu, używając średniej ważonej cen użytych komponentów z tabeli R5ISSUES. Jeśli istnieją równoważne wydania do pokrycia ilości zwrotu, system użyje daty oryginalnych rekordów R5FIFO zapisanych w kolumnie ISS_FIFODATE tabeli R5ISSUES jako daty transakcji zarejestrowanej dla rekordów wprowadzonych do tabeli R5FIFO na potrzeby zwrotu. Jeśli nie istnieją żadne równoważne wydania do pokrycia zwrotu, system użyje daty bieżącej. Zapoznaj się z poniższym przykładem, aby dowiedzieć się, jak system obsługuje wycenę LIFO/FIFO na potrzeby zwracania komponentów ze zlecenia pracy do magazynu.
Przykład:
Używaną metodą wyceny jest FIFO. Pojawiła się potrzeba zwrócenia 10 filtrów powietrza ze zlecenia pracy do magazynu. W momencie zwrotu tabele R5ISSUES i R5FIFO zawierają następujące informacje:
R5ISSUES (dla tego zlecenia pracy) | R5FIFO |
---|---|
3 filtry powietrza po 8 PLN szt. 4-MAJ-2002 | 1 filtr powietrza po 8 PLN szt. 7-MAJ-2002 |
5 filtrów powietrza po 10 PLN szt. 1-KWI-2002 | 2 filtry powietrza po 7 PLN szt. 29-MAJ-2002 |
2 filtry powietrza po 9 PLN szt. 1-CZE-2002 |
Data wyświetlana w kolumnie R5ISSUES w tabeli powyżej wskazuje datę otrzymania zapasów z magazynu.
Aby zapewnić ilość zwrotu, system odszukuje 5 komponentów wprowadzonych do tabeli R5ISSUES dnia 1-KWI-2002 (po 10 PLN szt.), zwraca je ze zlecenia pracy do magazynu, wstawia rekord 5 komponentów po 10 PLN szt. do tabeli R5FIFO, a następnie usuwa rekord 5 komponentów po 10 PLN szt. z tabeli R5ISSUES. System wyszukuje 3 komponenty wprowadzone do tabeli R5ISSUES dnia 4-MAJ-2002 po cenie 8 PLN za sztukę, zwraca je ze zlecenia pracy do magazynu, wstawia rekord 3 komponentów po 8 PLN szt. do tabeli R5FIFO, a następnie usuwa oryginalny rekord 3 komponentów z tabeli R5ISSUES.
Nie ma równoważnych pozostałych wydań, z których można zapewnić ilość zwrotu, a 2 komponenty są nadal potrzebne do zapewnienia ilości zwrotu (10), dlatego system odszukuje rekordy, które istniały w tabeli R5FIFO przed zwrotem, i oblicza średnią cenę ważoną komponentów, używając poniższego równania:
[(1 filtr powietrza po 8 PLN szt.) + (2 filtry powietrza po 7 PLN szt.) + (2 filtry powietrza po 9 PLN szt.)] / 5 = 8 PLN
System zwróci pozostałe 2 komponenty, używając ceny 8 PLN i wstawi nowy rekord 2 komponentów w cenie 8 PLN szt. do tabeli R5FIFO.
System obliczy cenę transakcji zwrotu, używając następującego równania:
[(5 filtrów powietrza po 10 PLN szt.) + (3 filtry powietrza po 8 PLN szt.) + (2 filtry powietrza po 8 PLN szt.)] / 10 = 9 PLN
Po zakończeniu zwrotu ze zlecenia pracy do magazynu tabele R5ISSUES i R5FIFO zawierają następujące informacje:
R5ISSUES | R5FIFO |
---|---|
5 filtrów powietrza po 10 PLN szt. 1-KWI-2002 | |
3 filtry powietrza po 8 PLN szt. 4-MAJ-2002 | |
1 filtr powietrza po 8 PLN szt. 7-MAJ-2002 | |
2 filtry powietrza po 7 PLN szt. 29-MAJ-2002 | |
2 filtry powietrza po 9 PLN szt. 1-CZE-2002 | |
2 filtry powietrza po 8 PLN szt. 4-CZE-2002 (Data transakcji dla tego rekordu zostanie zaktualizowana do bieżącej daty i godziny systemowej). |
Scenariusz 4: wycena transakcji międzymagazynowych (LIFO/FIFO)
Komponenty można przenosić między magazynami, korzystając z poniższych formatek: formatka Przesunięcia międzymagazynowe, formatka Wydania międzymagazynowe, formatka Zapotrzebowania międzymagazynowe oraz formatka Przyjęcia międzymagazynowe. Na potrzeby transakcji międzymagazynowej system tworzy dwa wiersze transakcji. Początkowo system tworzy transakcję wydania w magazynie wydającym komponenty do przesunięcia. System tworzy również transakcję przyjęcia w magazynie przyjmującym. Jeśli w przypadku przenoszenia komponentów między magazynami używana jest metoda wyceny LIFO/FIFO, wówczas w tabeli R5FIFO system tworzy również rekord dla magazynu przyjmującego; jednak ta transakcja wydania nie tworzy rekordu w tabeli R5ISSUES dla magazynu wydającego.
Aby uniknąć tworzenia transakcji o cenie zerowej dla międzymagazynowego przesunięcia materiałów, wartość ceny należy określić na etapie wydawania komponentu za pomocą formatki Przesunięcia międzymagazynowe.
System automatycznie wypełni pole Cena średnią ceną LIFO/FIFO komponentu w magazynie wydającym. W razie potrzeby wartość Cena można zmodyfikować. Cena transakcji wydania w magazynie wydającym jest równa średniej cenie rekordów w tabeli R5FIFO, których dotyczy przesunięcie.
Jeśli przesuwany komponent nie istnieje jeszcze w magazynie przyjmującym, system wstawia nowy rekord tego komponentu i magazynu przyjmującego do tabeli R5FIFO z ceną o wartości podanej w polu Cena na formatce Przesunięcia międzymagazynowe albo na formatce Przyjęcia z zamówienia. System tworzy również transakcję przyjęcia dotyczącą ilości przenoszonej i wartości podanej w polu Cena.
Scenariusz 5: wycena zwrotów do dostawców (LIFO/FIFO)
Gdy przy użyciu formatki Zwroty do dostawcy zwracane są (do dostawcy) komponenty zakupione w ramach zamówienia z magazynu, a jako metoda wyceny używana jest metoda LIFO/FIFO, wówczas system podejmuje próbę odszukania rekordu tego samego komponentu w wierszu oryginalnego zamówienia, z którego w tabeli R5FIFO oblicza cenę zwrotu komponentu. Jeśli system znajdzie rekord komponentu w wierszu zamówienia w tabeli R5FIFO, wówczas użyje oryginalnej ceny komponentu z wiersza zamówienia jako ceny zwrotu. Jeśli ilość komponentu w wierszu zamówienia w tabeli R5FIFO nie pokrywa w całości ilości zwracanej, system w dalszym ciągu szuka zgodnych rekordów komponentu do zwrotu w rekordach wiersza zamówienia w tabeli R5FIFO do momentu pełnego pokrycia ilości zwrotu.
Jeśli system nie może odszukać wystarczającej ilości zgodnych rekordów do pokrycia ilości zwrotu, wówczas zalegająca część zwrotu jest pokrywana przy użyciu innych dostępnych rekordów tego samego komponentu z tabeli R5FIFO, które nie są skojarzone z wierszem oryginalnego zamówienia, dla którego zwracane są komponenty. Jednak system nadal używa odpowiednio pierwszego lub ostatniego rekordu — w zależności od tego, czy wycena jest typu LIFO, czy FIFO. System usunie z tabeli R5FIFO wszystkie rekordy używane do pokrycia ilości zwrotu albo zmniejszy ilość tych rekordów.
Zapoznaj się z poniższym przykładem, aby dowiedzieć się, jak system obsługuje wycenę LIFO/FIFO w celu określania cen zwrotów do dostawców.
Przykład:
Używaną metodą wyceny jest FIFO. Pojawiła się potrzeba zwrotu 10 filtrów powietrza, które zostały pierwotnie zakupione w ramach zamówienia numer 10003 po 8 PLN za sztukę. W momencie zwrotu tabela R5FIFO zawiera następujące informacje:
Data wstawienia | Ilość w magazynie | Cena | Nr zamówienia |
---|---|---|---|
1-KWI-2002 | 2 | 18 PLN | |
7-MAJ-2002 | 9 | 8 PLN | 10003 |
10-CZE-2002 | 8 | 9,50 PLN | 10004 |
Kolumna Data wstawienia w powyższej tabeli wskazuje datę przyjęcia zapasów do inwentarza.
System wyszukuje 9 komponentów po 8 PLN za szt. z pierwotnego zamówienia 10003 dla zwrotu i usuwa ten rekord z tabeli R5FIFO, ponieważ nie została żadna pozostała ilość tego komponentu dla tego rekordu tabeli R5FIFO.
W wierszu zamówienia nie ma zgodnych rekordów komponentu, z których można zapewnić ilość zwrotu, a 1 komponent jest nadal potrzebny, aby zapewnić ilość zwrotu równą 10, dlatego system odszukuje pierwszy rekord 2 komponentów po 18 PLN za szt., które zostały przyjęte do inwentarza i wstawione do tabeli R5FIFO dnia 1-KWI-2002. System aktualizuje ilość dla zwrotu i zmienia ją z 2 na 1. Ostatni komponent jest zwracany po cenie 18 PLN.
System oblicza cenę zwrotu, używając następującego równania:
[(9 filtrów powietrza po 8 PLN szt.) + (1 filtr powietrza po 18 PLN szt.)] / 10 = 9 PLN
Po zakończeniu zwrotu z magazynu do dostawcy tabela R5FIFO zawierają następujące informacje:
Data wstawienia | Ilość w magazynie | Cena | Nr zamówienia |
---|---|---|---|
1-KWI-2002 | 1 | 18 PLN | |
10-CZE-2002 | 8 | 9,50 PLN | 10004 |
Scenariusz 6: wycena przyjęć z naprawy własnej (LIFO/FIFO)
System obsługuje wycenę przyjęć z naprawy własnej w sposób bardzo podobny do obsługi standardowego przyjęcia od sprzedawcy. Patrz Scenariusz 2. Naprawialne części zapasowe mogą być naprawiane we własnym zakresie oraz zewnętrznie. Formatki używane w celu przyjmowania naprawialnych części zapasowych, a także proces przyjęcia, różnią się w zależności od tego, czy komponent jest naprawiany zewnętrznie, czy we własnym zakresie. W przypadku tworzenia przyjęć dotyczących komponentów naprawianych we własnym zakresie należy używać formatki Przyjęcia z naprawy własnej. W przypadku tworzenia przyjęć dotyczących komponentów naprawianych zewnętrznie należy używać formatki Przyjęcia z zamówienia. Zapoznaj się z poniższymi przykładami, aby dowiedzieć się, jak system obsługuje wycenę LIFO/FIFO w celu określania cen komponentów naprawianych we własnym zakresie i zewnętrznie.
Przykład 1:
Wykonujesz przyjęcie komponentu z naprawy własnej. System aktualizuje dostępną ilość komponentu w inwentarzu, uwzględniając ilość przyjętą, a następnie, po zatwierdzeniu przyjęcia z naprawy własnej, wstawia rekord komponentu i cenę naprawy do tabeli R5FIFO.
Przykład 2:
Wykonujesz przyjęcie komponentu naprawianego zewnętrznie. System aktualizuje dostępną ilość komponentu w inwentarzu, uwzględniając ilość przyjętą, a następnie, po zatwierdzeniu przyjęcia z zamówienia, wstawia rekord komponentu i cenę jednostkową przyjęcia do tabeli R5FIFO.
Informacje dotyczące wartości zapasów utworzone przez wszystkie transakcje w odniesieniu do wszystkich zapasów LIFO/FIFO można wyświetlać i/lub edytować na stronie Wartość zapasu formatki Komponenty.
Scenariusz 7: dodatnie i ujemne korekty wyceny (LIFO/FIFO)
W przypadku akceptacji inwentaryzacji i aktualizacji ilości przy użyciu formatki Inwentaryzacja system obsługuje korekty ujemne wycen LIFO/FIFO w taki sam sposób, jak obsługuje standardowe problemy.
W przypadku korekt dodatnich system oblicza przeciętną cenę komponentu na magazynie, która jest korygowana na podstawie inwentaryzacji. Następnie system wstawia rekord ilości z korekty dodatniej (przy obliczonej cenie średniej) oraz rekord transakcji korekty dodatniej do tabeli R5FIFO.
W przypadku złomowanych naprawialnych części zamiennych system nie aktualizuje ceny dla napraw zewnętrznych ani napraw własnych.