Dodawanie komponentów do zapotrzebowań

Komponenty można dodawać do zapotrzebowań po utworzeniu nagłówka zapotrzebowania.

Jeśli numer komponentu do dodania do zapotrzebowania jest nieznany, można wyszukać komponent, korzystając z numeru oznaczenia katalogowego określonego przez dostawcę albo z opisu komponentu podanego przez producenta.

System automatycznie wypełni niektóre pola wiersza zapotrzebowania informacjami wprowadzonymi w nagłówku zapotrzebowania. Jeśli na przykład dostawca zostanie wprowadzony w nagłówku zapotrzebowania, system automatycznie przypisze tego dostawcę jako dostawcę dla każdego wiersza zapotrzebowania. Jeśli konkretny wiersz zapotrzebowania ma status Niezakończone, wówczas w razie potrzeby można uzupełnić lub zaktualizować informacje w wierszu zapotrzebowania. Jednak system chroni niektóre pola, które mogą być automatycznie wypełniane z nagłówka zapotrzebowania.

Dodatkowo w przypadku zapotrzebowania dotyczącego komponentu skatalogowanego na formatce Komponent system pobiera również informacje z rekordu komponentu i automatycznie wypełnia wiele pól. Jeśli wymagane jest wygenerowanie zapotrzebowania dotyczącego komponentu, który nie został jeszcze utworzony na formatce Komponent, można w razie potrzeby ręcznie utworzyć nowy komponent. Po dodaniu wszystkich wymaganych komponentów do zapotrzebowania można zaktualizować jego status odpowiednio do potrzeb i w zależności od posiadanych uprawnień do zmiany statusu. Uprawnienia do zmian statusu są konfigurowane w obszarze Autoryzacja statusów. Jednak system aktywuje i/lub zabezpiecza pola dostępne do aktualizacji w zależności od źródłowego statusu, z którego aktualizowane jest zapotrzebowanie.

Aby dodać komponenty do zapotrzebowań:

  1. Wybierz kolejno opcje Materiały > Zapotrzebowania.
  2. Wybierz zapotrzebowanie, do którego mają zostać dodane komponenty, a następnie kliknij kartę Komponenty.
  3. Kliknij opcję Dodaj wiersz komponentu.
    Uwaga

    Jeśli wiersz zapotrzebowania jest generowany z zapotrzebowania ofertowego, wówczas po utworzeniu wiersza system wypełnia pola Zapytanie ofertowe, Org. zapytania ofertowego, Oferta, Org. oferty oraz Wiersz oferty.

    Jeśli zapytanie ofertowe jest generowane z tego zapotrzebowania, wówczas po utworzeniu wiersza zapytania ofertowego system wypełni pola Zapytanie ofertowe, Org. zapytania ofertowego oraz Wiersz zapytania ofertowego Gdy wiersz oferty zostanie przyznany skojarzonemu wierszowi zapytania ofertowego, wówczas informacje o ofercie zostaną wypełnione.

  4. Określ następujące informacje:
    Dostawca
    Określ dostawcę dla komponentu.
    Producent
    Określ producenta komponentu.
    Oznaczenie katalogowe dostawcy
    Podaj numer referencyjny dla komponentu z katalogu dostawcy. Jeśli wprowadzisz wartość do pola Oznaczenie katalogowe dostawcy, wówczas system wypełni pole Komponent, wprowadzi opis komponentu i wypełni pola Dostawca, Kurs wymiany oraz Cena z katalogu dostawcy.
    Uwaga

    Jeśli w katalogu dostawcy nie ma ceny dla konkretnego komponentu, wówczas system pobierze cenę z rekordu magazynu komponentu.

    Jeśli wprowadzisz wartość do pola Dostawca oraz wprowadzisz nowe Oznaczenie katalogowe dostawcy, system utworzy nowy rekord tego komponentu w katalogu tego dostawcy.

    Nr komponentu wg producenta
    Podaj numer komponentu według producenta. Jeśli wprowadzisz wartość do pola Nr komponentu wg producenta, system wypełni pole Producent, a następnie wypełni opis komponentu.
    Uwaga

    Jeśli wprowadzisz wartość do pola Producent oraz wprowadzisz nowy Nr komponentu wg producenta, system utworzy rekord nowego komponentu dla tego producenta.

    Komponent
    Określ komponent, który ma zostać dodany do zapotrzebowania. System automatycznie wprowadzi opis komponentu, wypełni pole Org. komponentu i Nowe zamówienia niedozwolone, o ile w systemie ustawiona jest flaga, która zapobiega ponownym zamówieniom tego komponentu. Jeśli ten komponent został oznaczony jako niemożliwy do zamówienia ponownego, w celu kontynuacji należy wybrać komponent zamienny.
    Warunek
    Określ stan, jeśli komponent jest komponentem nadrzędnym śledzonym według stanu. Jeśli wybrany komponent jest śledzonym wg stanu komponentem podrzędnym, system automatycznie wypełni pole Stan.
    Typ
    Wybierz typ komponentu dla wiersza zapotrzebowania.
    Uwaga

    Jeśli jako wartość pola Typ dla wiersza zapotrzebowania wybierzesz Materiały bezpośrednie, wówczas konieczne będzie wprowadzenie wartości do pola Zlecenie pracy/czynność.

    Wiersz
    W razie potrzeby zmodyfikuj numer wiersza komponentu na zapotrzebowaniu. System automatycznie przypisze następny przyrostowy numer wiersza na podstawie ustawienia parametru instalacyjnego INCRLINO.
    Uwaga

    Numer wiersza (pole Wiersz) można edytować tylko podczas wstawiania rekordu. Po zapisaniu rekordu system chroni pole Wiersz i to pole jest dostępne tylko do odczytu.

    Ilość potrzebna
    Określ żądaną ilość komponentu.
    Cena
    Określ cenę komponentu. System automatycznie wpisuje w sąsiednim polu walutę organizacji z nagłówka zapotrzebowania.
    Uwaga

    Jeśli wybierzesz dostawcę w wierszu lub nagłówku zapotrzebowania, system automatycznie wypełni pole Cena, wprowadzając cenę komponentu z katalogu dostawcy. W razie potrzeby zaktualizuj dostawcę w wierszu zapotrzebowania.

    Ponadto jeśli dla parametru instalacyjnego EXRTUPDT ustawiona jest wartość TAK, kurs wymiany dla wiersza zapotrzebowania można aktualizować także podczas modyfikacji waluty wiersza zapotrzebowania. Aktualizacja kursu wymiany dla wiersza zapotrzebowania powoduje, że system ponownie oblicza wartość nagłówka zapotrzebowania w oparciu o wartość nowego kursu wymiany.

    Status
    Podaj status komponentu. Jako status komponentu system automatycznie przypisze wartość Niezakończone lub status równoważnego kodu użytkownika.
    Potrzebne na
    Określ datę, do której komponent musi zostać przyjęty na podstawie zapotrzebowania.
    Do wiadomości
    Określ osobę lub wydział, która/który przyjmuje komponent.
    Kurs wymiany
    Określ kurs wymiany dla komponentu, którego dotyczy zapotrzebowanie.
    Centrum kosztowe
    Podaj centrum kosztowe, z którym należy skojarzyć koszt zapotrzebowania.
    Zlecenie pracy/czynność
    Określ zlecenie pracy i czynność, których dotyczy zapotrzebowanie na pozycje.
    Uwaga

    Jeśli zlecenie pracy i czynność zostaną wprowadzone w nagłówku zapotrzebowania, system wypełni również pole Zlecenie pracy-Czynność, wprowadzając zlecenie pracy i czynność z nagłówka zapotrzebowania. Ponadto automatycznie ustawi pole Typ wiersza zapotrzebowania na wartość Zakupy bezpośrednie. Jednak wartość pola Typ można zmienić na Zakupy na magazyn (PS), a wówczas system automatycznie wyczyści pole Zlecenie pracy/czynność.

    Jeśli wybrane Zlecenie pracy/czynność jest wieloobiektowym zleceniem pracy, wówczas system aktywuje pole Obiekty i jest ono wymagane.

    Czynność
    Określ czynność dla wybranego zlecenia pracy-czynności.
    Obiekty
    Wybierz jedną z następujących opcji, jeśli zlecenie pracy jest wieloobiektowym zleceniem pracy:
    • Określ konkretne obiekty, do których zostanie rozdzielony koszt komponentu.
    • Aby równomiernie rozdzielić koszt komponentu między wszystkie rekordy obiektów w zleceniu pracy, wybierz opcję Wszystkie obiekty.
    • Określ wartość Obiekt z nagłówka ZP, aby koszt komponentu rozdzielić tylko między obiekty z nagłówka zlecenia pracy.
    Uwaga

    Jeśli wybrany Komponent jest śledzony według urządzenia, system wyczyści zawartość pól Obiekty, Org. obiektu i Powiązane zlecenie pracy, ponieważ nie można dokonać dystrybucji obiektu śledzonego według urządzenia do wielu obiektów.

    Zamówienie ramowe/wiersz
    Określ wiersz zamówienia ramowego, który ma zostać skojarzony z komponentem.
    Uwaga

    Jeśli wybierzesz opcję Zamówienie ramowe/wiersz, system automatycznie wypełni pola Dostawca, Oznaczenie katalogowe dostawcy, Komponent, Opis, Org. komponentu, Ilość potrzebna, Cena, J.m., Waluta oraz Kupujący, wprowadzając wartości z wiersza zamówienia ramowego. Pola Komponent i Opis są chronione.

    Jeśli wprowadzisz wartość do pola Komponent, a następnie wybierzesz opcję Zamówienie ramowe/wiersz, system nadpisze wybrany Komponent komponentem z wiersza zamówienia ramowego.

    Wskaźnik oferty
    Wybierz jedną z następujących opcji, aby wskazać, czy oferta dostawcy jest wymagana do wygenerowania zapotrzebowania na komponent:
    Opcja Opis
    Bez oferty cenowej Wybierz, jeśli oferta nie jest wymagana przed wygenerowaniem zapotrzebowania na komponent.
    Oferta cenowa wymagana Wybierz, jeśli oferta jest wymagana przed wygenerowaniem zapotrzebowania na komponent.
    Oferta cenowa wskazana przez zamówieniem Wybierz, jeśli oferta jest preferowana, ale nie jest wymagana przed zakupieniem komponentu.
    Komentarze
    W razie potrzeby wprowadź komentarze.
  5. Podaj wartości Kupujący, Adres dostawy, Typ wydatku, Towar oraz Komentarze.
  6. Zaznacz pole wyboru Inspekcja, aby wskazać, że komponent wymaga inspekcji.
  7. Zaznacz pole wyboru W ramach gwarancji, aby wskazać, że komponent podlega gwarancji.
  8. Zaznacz pole wyboru Śledzenie wg urządzenia, aby wskazać, że komponent jest śledzony według urządzenia.
  9. Kliknij przycisk Prześlij. System obliczy koszt wiersza komponentu i wypełni pole Wartość wiersza komponentu, wprowadzając do niego koszt łącznej wartości wiersza.
    Uwaga

    Aby ręcznie utworzyć komponent dla zapotrzebowania, gdy ten komponent nie znajduje się na liście w oznaczeniu katalogowym dostawcy, albo nie jest skatalogowany na formatce Komponenty, kliknij przycisk Utwórz komponent.

    Aby dodać wiele komponentów do zapotrzebowania, kliknij przycisk Wybierz komponenty.

    Aby dodać komponent iProcure, kliknij przycisk Dodaj komponenty (pozycje iProcure).

    Aby zaktualizować pozycje iProcure w katalogu komponentów, kliknij przycisk Aktualizuj pozycje iProcure.

    Aby wyświetlić błędy synchronizacji iProcure, kliknij przycisk Pokaż błędy synchronizacji iProcure.

    Aby wybrać komponent zamienny dla komponentu, którego nie można ponownie zamówić, kliknij przycisk Wybierz zamiennik.