Generowanie arkusza inwentaryzacji

Istnieje możliwość generowania arkusza inwentaryzacji w celu utworzenia obrazu stanu danych w elektronicznym systemie magazynowym. Arkusz ten używany jest w celu porównania danych gromadzonych w inwentaryzacji cyklicznej. Tworzenie inwentaryzacji pozwala na określenie parametrów magazynu i zapasów identyfikujących materiały, dla których wykonywana jest inwentaryzacja cykliczna.

Określ parametry inwentaryzacji wymagane w celu wygenerowania węższej lub dokładniejszej listy danych komponentów ujętych w obrazie stanu inwentaryzacji. Można również określić wartość Data inwentaryzacji. Jeśli określisz datę, system uwzględni tylko te pozycje, które zostały określone dla magazynu przed określoną datą.

Uwaga

Jeśli jest to wymagane do generowania danych, możesz również określić znaki wieloznaczne dla parametrów instalacyjnych Komponent, Klasa komponentu, Klasa zapasów, Z miejsca składowania oraz Do miejsca składowania. Jeśli znasz wszystkie znaki oprócz jednego, możesz wpisać znane znaki, a nieznany zastąpić symbolem _. Jeśli znasz tylko część nazwy, możesz określić część znanej nazwy, a resztę zastąpić symbolem %. Przykładowo, jeśli określisz wartość P% w polu Komponent, system pobierze wszystkie komponenty zaczynające się od litery "P". Jeśli określisz wartość %PIP% w polu Komponent, system pobierze wszystkie komponenty z kodami zaczynającymi się od liter "PIP".

Podczas generowania rekordu inwentaryzacji system zapisze wyłącznie obraz stanu danych online wygenerowanych przez inwentaryzację. Nie zapisuje natomiast parametrów określonych przez użytkownika. Użytkownik musi określić parametry będące podstawą do generowania rekordu inwentaryzacji za każdym razem, kiedy chce wygenerować rekord inwentaryzacji.

Po wykonaniu inwentaryzacji można zaktualizować dane zapasów online na stronie Komponenty formatki Inwentaryzacja, tak aby uzgodnić wszystkie niezgodności inwentaryzacji oraz zapasów elektronicznych. Po uzgodnieniu różnic w danych zapasów można zaktualizować status i/lub zatwierdzić inwentaryzację w zależności od posiadanych uprawnień do zmiany statusu. System jednak aktywuje i/lub zabezpiecza pola dostępne do aktualizacji w zależności od źródłowego statusu, z którego aktualizowana jest inwentaryzacja. Status zmienia się w przypadku inwentaryzacji. Uprawnienia do zmian statusu są konfigurowane dla encji TRAN na formatce Autoryzacja do zmiany statusu.

Jeśli utworzysz rekord inwentaryzacji i nie możesz od razu wykonać faktycznej inwentaryzacji, system umożliwi również odświeżanie istniejącej inwentaryzacji w celu aktualizacji oczekiwanych ilości w obrazie stanu danych inwentaryzacji.

Aby wygenerować arkusz inwentaryzacji:

  1. Wybierz kolejno opcje Materiały > Transakcje > Inwentaryzacja.
  2. Kliknij przycisk Nowy rekord.
  3. Określ następujące informacje:
    Magazyn
    Wybierz magazyn, dla którego zostanie utworzona inwentaryzacja.
    Inwentaryzacja
    W sąsiednim polu wprowadź opis inwentaryzacji. Po zapisaniu rekordu system przypisze numer inwentaryzacji. System automatycznie wypełni pola Utworzone przez i Utworzono.
    Status
    Wybierz status. System automatycznie przypisze do inwentaryzacji status Niezakończone lub status równoważnego kodu użytkownika.
    Uwaga

    Jeśli dla parametru instalacyjnego SDATE wybrana została wartość TAK, system zaktualizuje pole Data inwentaryzacji bieżącą datą, kiedy status inwentaryzacji zostanie ustawiony na Zatwierdzono.

    Przypisane do
    Określ pracownika do przypisania do inwentaryzacji.
    Komponent
    Określ komponent, dla którego zostanie utworzona inwentaryzacja.
    Klasa komponentu
    Określ klasę komponentu, dla której zostanie utworzona inwentaryzacja.
    Klasa zapasów
    Określ magazyn, dla którego zostanie utworzona inwentaryzacja.
    Klasa ABC
    Wybierz klasę ABC, dla której zostanie utworzona inwentaryzacja.
    Ujmij pozycje przesyłki
    Wybierz, aby uwzględnić w inwentaryzacji rekordy zapasu dla pozycji konsygnacyjnych lub pozycji w magazynie, które nie zostały opłacone.
    Z miejsca składowania
    Określ miejsce składowania, z którego zostanie utworzona inwentaryzacja.
    Do miejsca składowania
    Określ miejsce składowania, do którego zostanie utworzona inwentaryzacja.
    Uwaga

    Użyj pola Z miejsca składowania i Do miejsca składowania, aby wskazać zakres miejsc składowania, dla którego tworzona jest inwentaryzacja obejmująca numerowane miejsca składowania. Na przykład, jeśli miejsca składowania numerowane są kolejno, tj. 001, 002, 003, 004, 005, i chcesz utworzyć inwentaryzację na podstawie zapasów znajdujących się w miejscu składowania od 001 do 005, podaj wartość 001 w polu Z miejsca składowania i 005 w polu Do miejsca składowania, aby wykonać inwentaryzację zapasów ujętych w miejscu składowania od 001 do 005.

    Data inwentaryzacji
    Określ referencyjną datę inwentaryzacji. Po określeniu daty system wybierze tylko te komponenty, których Data zapasu (data, w których komponent został wprowadzony do magazynu) jest wcześniejsza od daty określonej w polu Data inwentaryzacji.
    Ujmij magazyny podrzędne
    Wybierz, aby uwzględnić rekordy zapasu dla wszystkich magazynów podrzędnych wybranego pola Magazyn w procesie inwentaryzacji.
    Ujmij pozycje nieczynne
    Wybierz, aby uwzględnić rekordy zapasu dla nieczynnych komponentów w procesie inwentaryzacji.
  4. Kliknij przycisk Zapisz rekord.
    Uwaga

    Po wygenerowaniu inwentaryzacji i wydrukowaniu arkusza inwentaryzacji transakcje takie jak wydania, zwroty i przyjęcia mogą wystąpić przed aktualizacją bazy danych. Aby zaktualizować oczekiwane ilości w celu odzwierciedlenia bieżących poziomów w bazie danych, wybierz rekord inwentaryzacji do aktualizacji, kliknij prawym przyciskiem na formatce, a następnie wybierz opcję Odśwież zapasy. System zaktualizuje oczekiwane ilości komponentów w rekordzie inwentaryzacji na karcie Komponenty formatek Inwentaryzacja do bieżących poziomów. Możesz jednak odświeżyć inwentaryzację, jeśli posiada Status Niezakończone.