Definiowanie harmonogramów konserwacji zapobiegawczej
Istnieje możliwość zdefiniowania zlecenia pracy KZ i jego harmonogramu. Zlecenia pracy KZ można zdefiniować na podstawie odczytów liczników (odczyty są wykonywane po osiągnięciu określonej wartości zużycia) i/lub częstotliwości użycia (odczyty są wykonywane po upływie określonego czasu).
Możliwe jest definiowanie przedziałów generowania KZ. Wartości % przedziału OK, % przedziału gotowości oraz % przedziału zwolnienia można określić na podstawie wartości procentowej odczytu z licznika lub przedziału częstotliwości. Na przykład, załóżmy, że wartość % przedziału OK jest ustawiona na 25%, a częstotliwość z harmonogramu KZ to 60 dni. Oznacza to, że w ciągu 15 dni (25% z 60) od zamknięcia zlecenia pracy KZ żadna praca nie wymaga ponownego wykonania, jeśli dojdzie do awarii obiektów. Wartość % przedziału gotowości oznacza, że jeśli w tym przedziale dojdzie do uszkodzenia, korzystne może być wykonanie KZ razem z konserwacją w razie awarii. Zlecenie pracy jest generowane niezwłocznie po osiągnięciu wartości % przedziału gotowości.
Wstawiać, zmieniać lub usuwać zlecenia pracy możesz tylko wtedy, gdy masz odpowiednie uprawnienia.
Aby zdefiniować harmonogramy konserwacji zapobiegawczej:
- Wybierz kolejno opcje Praca > Planowanie zleceń pracy > Harmonogramy KZ.
-
Kliknij przycisk Nowy rekord.
Pole Zgłaszający jest wypełniane automatycznie wartością ID użytkownika zalogowanego użytkownika, a w polu Zgłoszono wprowadzona zostanie bieżąca data. W polu Data zatwierdzenia automatycznie wprowadzana jest data systemowa oraz godzina ustawienia statusu KZ na Zatwierdzono. Wartość w polu Wersja jest wprowadzana za każdym razem, gdy harmonogram KZ zostaje zwolniony/zaktualizowany.
-
Określ następujące informacje:
- Organizacja
- Jeśli używana jest ochrona dla wielu organizacji, określ organizację, do której należy harmonogram KZ.
- Harmonogram KZ
- Określ unikalny kod identyfikujący harmonogram KZ, a następnie wprowadź opis harmonogramu KZ w sąsiednim polu.
- Typ
- Określ typ harmonogramu KZ. Poniższa lista przedstawia domyślne wartości statusu:
-
- Stały
- Wybierz, aby system wydawał KZ na podstawie stałego harmonogramu, np. na podstawie daty lub odczytu dla pierwotnego terminu ostatniej KZ.
-
- Zmienny
- Wybierz, aby system wydawał KZ na podstawie zmiennego harmonogramu, np. na podstawie daty lub odczytu w chwili zakończenia ostatniej KZ.
-
- Zduplikowany
- Wybierz tę opcję, aby zezwolić na jednoczesne otwarcie więcej niż jednego zlecenia pracy KZ.
Uwaga
Wybranie opcji Zduplikowany jako typu KZ umożliwia utworzenie wyjątku od reguły określającej, że obiekt KZ może mieć tylko jedno zlecenie pracy dla zlecenia pracy KZ w danym czasie.
-
- Nieczynne
- Wybierz, aby ograniczyć w systemie wyświetlanie harmonogramu KZ w wynikach wyszukiwania.
- Klasa
- Określ klasę KZ. Prezentowane klasy należą do encji PPM.
- Zestaw prac
- Wybierz, aby określić, że dany harmonogram KZ może być skojarzony z zestawem prac. System automatycznie wypełni pole Plan, wprowadzając plan KZ.
-
Wybierz jedną z następujących opcji:
-
- Wykonaj co
- Jeśli harmonogram KZ jest tworzony na podstawie wyznaczonego okresu
- Określ czas, jaki musi upłynąć, zanim system wygeneruje zlecenie pracy KZ, a następnie wybierz jednostkę miary dla okresu KZ w sąsiednim polu. Jednostką miary dla okresu KZ mogą być dni, tygodnie, miesiące, kwartały lub lata.
-
- Okres odczytów licznika
- Jeśli harmonogram KZ jest tworzony na podstawie odczytów licznika
- Określ w polach Okres odczytów licznika i/lub Licznik nr 2 — okres okresy pomiędzy zleceniami pracy KZ, a następnie wprowadź odpowiednie jednostki miary w sąsiednim polu.
Uwaga
Można wprowadzić więcej niż jeden okres odczytów licznika dla KZ. Na przykład, wymiana oleju w ciężarówce może być wykonywana co 3000 kilometrów — ta wartość to Okres odczytów licznika. Jednak wymiana oleju w tej samej ciężarówce może być również pożądana po upływie 720 godzin czasu pracy — ta wartość to Licznik nr 2 — okres. Wartości Okres odczytów licznika, Licznik nr 2 — okres oraz jednostki miary licznika można wprowadzić odpowiednio do potrzeb; jednak wprowadzenie wartości Okres odczytów licznika jest konieczne, aby można było wprowadzić wartość Licznik nr 2 — okres.
-
-
Wybierz jedną z poniższych opcji dla funkcji Odniesienie zagnieżdżenia:
-
- Aby utworzyć odniesienie zagnieżdżania dla istniejącej KZ
- Określ uprzednio zaplanowaną KZ.
-
- Aby utworzyć nazwę, na podstawie której można będzie zidentyfikować harmonogram KZ tworzony dla zagnieżdżania
- Określ nazwę harmonogramu KZ, która będzie używana jako odniesienie zagnieżdżania. Po zapisaniu harmonogramu KZ w bazie danych wprowadzona nazwa będzie wyświetlana w wynikach wyszukiwania Odniesienie zagnieżdżenia, co umożliwi utworzenie zagnieżdżania pomiędzy danym harmonogramem KZ i innymi harmonogramami KZ.
-
-
Określ następujące informacje:
- Status wykonania
- Określ status do przypisania do drugorzędnych zleceń pracy automatycznie ominiętych i zamkniętych po zwolnieniu danej KZ za pośrednictwem odniesienia zagnieżdżania.
- Szac. nakłady rob.
- Określ szacowaną liczbę godzin potrzebnych do zakończenia zlecenia pracy.
- Bufor zagnieżdżania (-/+)
- Określ wartość procentową bufora zagnieżdżania. Dla drugorzędnej KZ wykonywanej po upływie wyznaczonego okresu ta wartość zostaje pomnożona przez wartość określoną w polu Wykonaj co. Dla KZ wykonywanej na podstawie odczytów licznika ta wartość zostaje pomnożona przez wartość określoną w polu Okres odczytów licznika i/lub Licznik nr 2 — okres.
W przypadku KZ wykonywanej po upływie wyznaczonego okresu i KZ wykonywanej na podstawie odczytów licznika wynik tego równania zostaje wprowadzony do skojarzonej głównej KZ w celu określenia przedziału zagnieżdżania wstecz dla terminu głównej KZ. W tym polu automatycznie wprowadzana jest wartość 25; można jednak wprowadzić dowolną wartość z przedziału od 0 do 99999.
UwagaOpcja Bufor zagnieżdżania (-/+) jest powiązana tylko z konfiguracją harmonogramu konserwacji zapobiegawczej opartego na czasie.
- Bufor zagnieżdżania L1 (-/+)
- Określ wartość procentową bufora zagnieżdżania dla pierwszego licznika. Dla drugorzędnej KZ wykonywanej po upływie wyznaczonego okresu ta wartość zostaje pomnożona przez wartość określoną w polu Wykonaj co. Dla KZ wykonywanej na podstawie odczytów licznika ta wartość zostaje pomnożona przez wartość określoną w polu Okres odczytów licznika i/lub Licznik nr 2 — okres.
W przypadku KZ wykonywanej po upływie wyznaczonego okresu i KZ wykonywanej na podstawie odczytów licznika wynik tego równania zostaje wprowadzony do skojarzonej głównej KZ w celu określenia przedziału zagnieżdżania w przód dla terminu głównej KZ. W tym polu automatycznie wprowadzana jest wartość 25; można jednak wprowadzić dowolną wartość z przedziału od 0 do 99999.
- Bufor zagnieżdżania L2 (-/+)
- Określ wartość procentową bufora zagnieżdżania dla drugiego licznika. Dla drugorzędnej KZ wykonywanej po upływie wyznaczonego okresu ta wartość zostaje pomnożona przez wartość określoną w polu Wykonaj co. Dla KZ wykonywanej na podstawie odczytów licznika ta wartość zostaje pomnożona przez wartość określoną w polu Okres odczytów licznika i/lub Licznik nr 2 — okres.
W przypadku KZ wykonywanej po upływie wyznaczonego okresu i KZ wykonywanej na podstawie odczytów licznika wynik tego równania zostaje wprowadzony do skojarzonej głównej KZ w celu określenia przedziału zagnieżdżania dla terminu głównej KZ. W tym polu automatycznie wprowadzana jest wartość 25; można jednak wprowadzić dowolną wartość z przedziału od 0 do 99999.
UwagaMożna wprowadzić bufor zagnieżdżania wstecz i w przód dla opcji Wykonaj co lub dla opcji Okres odczytów licznika i/lub Licznik nr 2 — okres. Wartości Bufor zast. zagnieżdżania (-/+), L1 Buf. Zast. (-/+) i L2 Buf. Zast. (-/+) można wprowadzać dla każdego przedziału KZ odpowiednio do potrzeb.
- Przedział OK
- Określ wartość, jaka będzie wprowadzana w polu Przedział OK.
- Przedział gotowości
- Określ wartość, jaka będzie wprowadzana w polu Przedział gotowości.
- Przedział zwolnienia
- Określ wartość, jaka będzie wprowadzana w polu Przedział zwolnienia.
- Wykonaj dnia
- Określ tydzień w miesiącu i dzień tygodnia, w którym wykonana zostanie praca związana z obiektem, np. 2. wtorek odpowiedniego miesiąca. Wybierz wartość Ostatni w sytuacjach, gdy dany miesiąc składa się z pięciu tygodni. Termin ustawiany jest na ostatni tydzień miesiąca.
Uwaga
Opcja Wykonaj dnia jest dostępna tylko dla zduplikowanych KZ i nie jest dostępna dla częstotliwości dziennej lub tygodniowej.
- Priorytet produkcji
- Określ priorytet produkcji do przypisania do wynikowych zleceń pracy.
Uwaga
Opis priorytetu produkcji jest wypełniane w wynikowych zleceniach pracy KZ, w których dla obiektów wybrana jest opcja Śledzenie zasobów.
- Bufor oczek. daty rozpocz. (dni)
- Określ liczbę dni, przez którą wymagana data rozpoczęcia ma być zbuforowana.
Uwaga
Na podstawie tego bufora wypełniane jest pole Oczek. data rozpocz. w wynikowych zleceniach pracy KZ, w których dla obiektów wybrana jest opcja Śledzenie zasobów.
- Bufor oczek. daty końc. (dni)
- Określ liczbę dni, przez którą wymagana data zakończenia ma zostać zbuforowana.
Uwaga
Na podstawie tego bufora wypełniane jest pole Oczek. data końcowa w wynikowych zleceniach pracy KZ, w których dla obiektów wybrana jest opcja Śledzenie zasobów.
- Status wersji
- Określ status aktualnej wersji harmonogramu KZ.
- Powód zmiany wersji
- Wprowadź objaśnienie przyczyny zmiany wersji harmonogramu KZ.
- Status wersji
- Określ status wersji dla trasy.
Uwaga
Wartość w polu Status wersji można wprowadzić tylko wtedy, gdy parametr instalacyjny PMRVCTRL jest ustawiony na Yes. Skontaktuj się z administratorem systemu, aby uzyskać więcej informacji.
- Typ ZP
- Określ typ zlecenia pracy dla harmonogramu KZ.
- Czas trwania
- Określ czas trwania zlecenia pracy dla harmonogramu KZ.
- Lista osób zatwierdzających
- Określ listę osób zatwierdzających dla harmonogramu KZ.
- Klasa ZP
- Określ klasę zlecenia pracy. Prezentowane klasy należą do encji EVNT.
- Kierownik
- Określ kierownika harmonogramu KZ.
- Priorytet
- Określ poziom priorytetu dla harmonogramu KZ.
- Kliknij przycisk Zapisz rekord.