Kojarzenie korekt z umowami z klientami
Korekty należy skojarzyć z umowami z klientami, jeśli konieczna jest korekta faktury po ustawieniu początkowych definicji opłat z tytułu umowy. Wprowadzenie korekt może być konieczne po złożeniu zażalenia przez klienta, w przypadku uszkodzenia obiektu przed zwrotem lub jeśli konieczne jest naliczenie dodatkowych opłat.
Aby skojarzyć korekty z umowami z klientami:
- Wybierz kolejno opcje Praca > Zarządzanie umowami z klientami > Umowy z klientem.
- Wybierz umowę z klientem, z którą mają zostać skojarzone korekty, a następnie kliknij kartę Korekty.
- Kliknij przycisk Dodaj korektę.
-
Określ następujące informacje:
- Pozycja umowy
- Określ pozycję umowy, z którą ma zostać skojarzona korekta. System automatycznie wprowadzi opis pozycji umowy i wypełni pola Org. poz. umowy, Kwota faktury i Podatek VAT. System automatycznie wypełni również pole Obiekty, Projekt lub Zlecenie pracy, w zależności od tego, który z tych elementów jest skojarzony z wybraną pozycją umowy.
Uwaga
Jeśli pole Pozycja umowy jest wypełnione, system utworzy fakturę dla obiektu, jako część kosztów pozycji umowy. Jeśli to pole pozostanie puste, system utworzy fakturę dla korekty na poziomie nagłówka umowy z klientem.
- Korekta
- Określ korektę, którą należy skojarzyć z umową z klientem lub z pozycją umowy. Korekty są definiowane na formatce Korekty. System automatycznie wypełni pole Org. korekty.
- Ilość
- Określ liczbę korekt do zastosowania na fakturze.
- Kod podatku
- Określ kod podatku do zastosowania do korekty — system obliczy kwotę podatku na fakturze.
- Typ korekty
- Wybierz tę opcję, aby sklasyfikować korektę.
Uwaga
Upust faktury lub Upust umowny to typy systemu i nie można ich wybierać ręcznie.
- Data
- Wybierz datę zafakturowania korekty.
- Status
- Wybierz status korekty.
Uwaga
W procesie fakturowania system wybiera tylko korekty ze statusem Zatwierdzono. Po zafakturowaniu system zmieni status na Zafakturowano i dodaje numer faktury do rekordu korekty do wykorzystania w przyszłości.
- Komentarze
- Wprowadź komentarze dotyczące korekty.
- Stawka
- Określ stawkę dla korekty. System automatycznie wypełni pole Kwota razem.
Uwaga
Kwota razem = Ilość * Stawka
Nie ma konieczności wprowadzania żadnych wartości. Jeśli pole Stawka pozostanie puste, wartość Kwota razem jest automatycznie ustawiana na 0 (zero). Jeśli pole Ilość pozostanie puste, w polu Kwota razem automatycznie ustawiana jest wartość równa wartości wprowadzonej w polu Stawka.
- Kurs wymiany
- Określ kurs wymiany, jakiego system użyje podczas korekty, jeśli na fakturze klienta została określona waluta obca.
Uwaga
System spróbuje znaleźć kurs wymiany. Jeśli data korekty przypada w przeszłości, system spróbuje znaleźć kurs wymiany dla tego dnia. Jeśli data przypada w przyszłości, użyta zostanie bieżąca data. Jeśli wybrana jest pozycja umowy i zaznaczono dla niej opcję Zastosuj stały kurs wymiany, system domyślnie wybierze kurs wymiany z pozycji umowy.
-
Kliknij przycisk Prześlij.
Aby utworzyć zlecenie pracy dla wybranej korekty, kliknij przycisk Utwórz zlecenie pracy. Wybierz opcję Organizacja ZP, a następnie kliknij przycisk Prześlij.